2018 Class B basketball regional scores – Feb. 15, 2018

The 2018 Class B basketball playoffs continue and it is on to regionals.  Here are the pairings for the opening day of the regional round for winner’s bracket and consolation bracket games. Games to be played on Thursday, Feb. 15.
Girls’ consolation bracket games start at 1:30 p.m., boy’s games start at 3 p.m. Girls’ winners’ bracket games start at 6:30 p.m., boys’ games start at 8 p.m.

CLASS B

AREA I

At Mooreland
Winners’ Bracket

Lomega 94, Tyrone 32 (Girls)
Lomega 32, Tyrone 27 (Boys)
Consolation Bracket
Goodwell 75, Dover 33 (Girls)
Felt 63, Dover 38 (Boys)

At Arnett
Winners’ Bracket

Arnett 44, Sweetwater 38 (Girls)
Calumet 88, Balko 43 (Boys)
Consolation Bracket
Balko 41, Calumet 40 (Girls)
Sweetwater 53, Arnett 44 (Boys)

At Waynoka
Winners’ Bracket

Forgan 33, Erick 32 (Girls)
Buffalo 54, Forgan 53 (Boys)
Consolation Bracket
Buffalo 60, Waynoka 57 (Girls)
Waynoka 51, Erick 40 (Boys)

At Leedey
Winners’ Bracket
Leedey 70, Cimarron 37 (Girls)
Leedey 66, Cimarron 58 (Boys)
Consolation Bracket
Hardesty 69, Freedom 63 (Girls)
Freedom 59, Taloga 41 (Boys)

AREA II

At Coyle
Winners’ Bracket
Burlington 38, Covington-Douglas 27 (Girls)
Covington-Douglas 62, Burlington 53 (Boys)
Consolation Bracket
Medford vs. Carney (Girls)
Coyle 59, Medford 45 (Boys)

At Mulhall-Orlando
Winners’ Bracket
Timberlake 52, Bluejacket 40 (Girls)
Timberlake 80, Copan 54 (Boys)
Consolation Brcket
Mulhall-Orlando 80, Copan 42 (Girls)
Mulhall-Orlando 63, Bluejacket 62 (Boys)

At Varnum
Winners’ Bracket
Varnum 62, Earlsboro 33 (Girls)
Earlsboro 57, Varnum 37 (Boys)
Consolation Bracket
Asher 67, Midway 27 (Girls)
Midway 57, Asher 30 (Boys)

At Webbers Falls 
Winners’ Bracket
Webbers Falls 34, Kinta 17 (Girls)
Kinta 53, Webbers Falls 46 (Boys)
Consolation Bracket
Mason 60, Wilson [Henryetta] 18 (Girls)
Mason 56, Braggs 54 (Boys)

AREA III

At Hammon
Winners’ Bracket
Hammon 76, Lookeba-Sickles 55 (Girls)
Lookeba-Sickles 87, Hammon 57 (Boys)
Consolation Bracket
Corn Bible 65, Gracemont 46 (Girls)
Gracemont 81, Corn Bible 52 (Boys)

At Mountain View-Gotebo
Winners’ Bracket
Granite 39, Mountain View-Gotebo 36 (Girls)
Big Pasture 51, Granite 44 F/OT (Boys)
Consolation Bracket
Big Pasture 38, Chattanooga 32 (Girls)
Chattanooga 50, Paoli 38 (Boys)

At Temple
Winners’ Bracket
Duke 39, Thackerville 22 (Girls)
Duke 83, Fox 55 (Boys)
Consolation Bracket
Fox 38, Grandfield 35 (Girls)
Grandfield 69, Thackerville 30 (Boys)

At Wapanucka
Winners’ Bracket
Wapanucka 60, Mill Creek 31 (Girls)
Indiahoma 82, Mill Creek 48 (Boys)
Consolation Bracket
Indiahoma 44, Wanette 15 (Girls)
Wapanucka 49, Wanette 44 (Boys)

AREA IV

At Moss
Winners’ Bracket
Calvin vs. McCurtain (Girls)
Paden 81, McCurtain 35 (Boys)
Consolation Bracket
Paden 60, Moss 49 (Girls)
Calvin 77, Moss 67 (Boys)

At Tupelo
Winners’ Brakcet
Sasakwa 83, Springer 46 (Girls)
Moyers 42, Tupelo 31 (Boys)
Consolation Bracket
Bowlegs vs. Moyers (Girls)
Coleman 47, Sasakwa 43 (Boys)

At Red Oak
Winners’ Bracket
Red Oak 71, Pittsburg 23 (Girls)
Red Oak 87, Graham-Dustin 44 (Boys)
Consolation Bracket
Caney 50, Graham-Dustin 31 (Girls)
Caney 60, Pittsburg 56 (Boys)

At LeFlore
Winners’ Bracket
LeFlore 48, Whitesboro 45 (Girls)
Whitesboro 41, Buffalo Valley 34 (Boys)
Consolation Bracket
Boswell 47, Buffalo Valley 18 (Girls)
Boswell 71, LeFlore 54 (Boys)

2018 CLASS A Regional Schedule
2018 H.S. Basketball Playoff Central