OSSAA releases 2015 Class 4A basketball playoff assignments

Oklahoma Secondary Schools Activities Association

The final rankings for the purposes of breaking down the state’s areas were turned in on Monday and on Thursday the OSSAA released the district assignments for the 2015 Class 4A high school basketball playoffs.
In each area, Districts 3, 4, 7, and 8 will play games on Friday, Feb. 20, and Districts 1, 2, 5, and 6 will play games on Saturday, Feb. 21. The schedule will have the girls’ games start at 6:30 p.m. and the boys’ games start at 8 p.m.

CLASS 4A

AREA I

District 1 – Blackwell at Victory Christian
District 2 – Kingfisher at Cleveland
District 3 – Clinton at Woodward
District 4 – Cushing at Mount St. Mary
Regional main site (1-4): Kingfisher; Sub site: Cushing (Districts 1, 4)
District 5 – John Marshall at Anadarko
District 6 – Bethany at Classen SAS
District 7 – Bridge Creek at Newcastle
District 8 – Weatherford at Elk City
Regional main site (5-8): Newcastle; Sub site: Anadarko (Districts 5, 8)
Area host site: Edmond Memorial High School

AREA II

District 1 – Tulsa Central at Vinita
District 2 – Catoosa at Tulsa Webster
District 3 – Bristow at Berryhill
District 4 – Dewey at Inola
Regional main site (1-4): Catoosa; Sub site: Vinita (Districts 1, 4)
District 5 – Glenpool at Locust Grove
District 6 – Tulsa McLain at Oologah
District 7 – Tulsa Rogers at Jay
District 8 – Wagoner at Sequoayh-Claremore
Regional main site (5-8): Oologah; Sub site: Sequoyah-Claremore (Districts 5, 8)
Area host site: Sapulpa High School

AREA III

District 1 – McLoud at Harrah
District 2 – Harding Prep at Seminole
District 3 – Blanchard at Chickasha
District 4 – Sulphur at Pauls Valley
Regional main site (1-4): Blanchard; Sub site: Harrah (Districts 1, 4)
District 5 – Purcell at Cache
District 6 – Tuttle at Elgin
District 7 – Star Spencer at Lone Grove
District 8 – Santa Fe South at Douglass
Regional main site (5-8): Purcell; Sub site: Tuttle (Districts 6, 7)
Area host site: Shawnee High School

AREA IVĀ 

District 1 – Sallisaw at Fort Gibson
District 2 – Checotah at Ada
District 3 – Roland at Stilwell
District 4 – Poteau at Muldrow
Regional main site (1-4): Checotah; Sub site: Fort Gibson (Districts 1, 4)
District 5 – Byng at Hilldale
District 6 – Dickson at Plainview
District 7 – Tecumseh at Mannford
District 8 – Madill at Broken Bow
Regional main site (5-8): Bethel; Sub site: Byng (Districts 5, 8)
Area host site: Henryetta High School