2019 Class A basketball district scores

Here are the scores from the Class A district basketball games that were played on Friday, Feb. 8, and Saturday, Feb. 9, 2019.

CLASS A

AREA I

District 1 at Seiling
Friday: Fargo-Gage/Fort Supply 43, Laverne 34 (Girls)
Friday: Seiling 98, Fargo-Gage/Fort Supply 34 (Boys)
Saturday: Seiling 74, Fargo 27 (Girls)
Saturday: Laverne 41, Seiling 38 (Boys)
District 2 at Shattuck
Friday: Southwest Covenant 49, Sharon-Mutual 36 (Girls)
Friday: Southwest Covenant 60, Sharon-Mutual 39 (Boys)
Saturday: Shattuck 66 Southwest Covenant 38 (Girls)
Saturday: Shattuck 66, Southwest Covenant 58 (Boys)
District 3 at Okarche
Friday: Kremlin-Hillsdale 30, Ringwood 28 (Girls)
Friday: Ringwood 61, Kremlin-Hillsdale 47 (Boys)
Saturday: Okarche 74, Kremlin-Hillsdale 19 (Girls)
Saturday: Okarche 84, Ringwood 52 (Boys)
District 4 at Beaver
Friday: Turpin 51, Texhoma 38 (Girls)
Friday: Turpin 45, Beaver 31 (Boys)
Saturday: Beaver 58, Turpin 43 (Girls)
Saturday: Turpin 39, Texhoma 34 (Boys)
District 5 at Hydro-Early
Friday: Canton 48, Geary 27 (Girls)
Friday: Canton 73, Geary 39 (Boys)
Saturday: Hydro-Early 43, Canton 11 (Girls)
Saturday: Canton 48, Hydro-Early 44 (Boys)
District 6 at Glencoe
Friday: Yale 44, Oklahoma Bible Academy 40 (Girls)
Friday: Oklahoma Bible Academy 72, Yale 62 (Boys)
Saturday: Glencoe 64, Yale 46 (Girls)
Saturday: Glencoe 69, Oklahoma Bible Academy 58 (Boys)
District 7 at Cherokee
Friday: Thomas 34, Drummond 25 (Girls)
Friday: Cherokee 45, Thomas 42 (Boys)
Saturday: Cherokee 51, Thomas 42 (Girls)
Saturday: Cherokee 45, Drummond 42 (Boys)
District 8 at Arapaho-Butler
Friday: Union City 36, Arapaho-Butler 32 F/OT (Girls)
Friday: Waukomis 44, Union City 40 (Boys)
Saturday: Waukomis 51, Union City 27 (Girls)
Saturday: Arapaho-Butler 39, Waukomis 24 (Boys)

AREA II

District 1 at Garber
Friday: Olive 41, Agra 28 (Girls)
Friday: Agra 48, Olive 27 (Boys)
Saturday: Garber 66, Olive 38 (Girls)
Saturday: Garber 62, Agra 36 (Boys)
District 2 at Pond Creek-Hunter
Friday: Pond Creek-Hunter 45, Woodland 41 (Girls)
Friday: Woodland 66, Ripley 62 F/OT (Boys)
Saturday: Ripley 37, Pond Creek-Hunter 31 (Girls)
Saturday: Pond Creek-Hunter 67, Woodland 41 (Boys)
District 3 at Strother 
Friday: Porum 48, Earlsboro 39 (Girls)
Friday: Porum 60, Earlsboro 52 (Boys)
Saturday: Strother 67, Porum 42 (Girls)
Saturday: Strother 63, Porum 35 (Boys)
District 4 at Dewar
Friday: Weleetka 50, Suumit Christian 48 (Girls)
Friday: Summit Christian 76, Weleetka 34 (Boys)
Saturday: Weleetka 55, Dewar 49 (Girls)
Saturday: Summit Christian 50, Dewar 36 (Boys)
District 5 at Frontier
Friday: Welch 49, Wesleyan Christian 44 (Girls)
Friday: Wesleyan Christian 51, Welch 31 (Boys)
Saturday: Frontier 80, Welch 29 (Girls)
Saturday: Frontier 80, Wesleyan Christian 34 (Boys)
District 6 at Depew
Friday: Okay 54, Depew 51 F/OT (Girls)
Friday: Okay 63, Depew 53 (Boys)
Saturday: Oklahoma Christian Academy 47, Okay 43 (Girls)
Saturday: Okay 57, Oklahoma Christian Academy 52 (Boys)
District 7 at Davenport
Friday: Riverfield Country Day 48, Prue 31 (Girls)
Friday: Prue 36, Riverfield Country Day 28 (Boys)
Saturday: Davenport 47, Riverfield 23 (Girls)
Saturday: Davenport 82, Prue 69 (Boys)
District 8 at Oilton
Friday: Oilton 40, Watts 30 (Girls)
Friday: Cave Springs 72, Watts 55 (Boys)
Saturday: Cave Springs 64, Oilton 47 (Girls)
Saturday: Cave Springs 69, Oilton 51 (Boys)

AREA III

District 1 at Vici
Friday: Sentinel 69, Verden 19 (Girls)
Friday: Verden 60, Sentinel 47 (Boys)
Saturday: Sentinel 39, Vici 28 (Girls)
Saturday: Vici 77, Verden 50 (Boys)
District 2 at Fort Cobb-Broxton
Friday: Geronimo 55, Ringling 54 (Girls)
Friday: Ringling 59, Geronimo 33 (Boys)
Saturday: Fort Cobb-Broxton 76, Geronimo 43 (Girls)
Saturday: Fort Cobb-Broxton 88, Ringling 46 (Boys)
District 3 at Fletcher
Friday: Sterling 50, Ryan 37 (Girls)
Friday: Fletcher 38, Ryan 21 (Boys)
Saturday: Fletcher 51, Sterling 24 (Girls)
Saturday: Sterling 51, Fletcher 48 (Boys)
District 4 at Binger-Oney
Friday: Binger-Oney 72, Bray-Doyle 43 (Girls)
Friday: Cheyenne 65, Bray-Doyle 45 (Boys)
Saturday: Cheyenne 46, Binger-Oney 37 (Girls)
Saturday: Binger-Oney 58, Cheyenne 42 (Boys)
District 5 at Cyril
Friday: Central Marlow 59, Elmore City-Pernell 29 (Girls)
Friday: Central Marlow 76, Elmore City-Pernell 49 (Boys)
Saturday: Cyril 48 Central Marlow 37 (Girls)
Saturday: Cyril 105, Central Marlow 41 (Boys)
District 6 at Velma-Alma
Friday: Thackerville 41, Turner 38 (Girls)
Friday: Turner 50, Thackerville 27 (Boys)
Saturday: Velma-Alma 64, Thackerville 39 (Girls)
Saturday: Velma-Alma 62, Turner 31 (Boys)
District 7 at Waurika
Friday: Waurika 53, Roff 34 (Girls)
Friday: Waurika 56, Tipton 45 (Boys)
Saturday: Tipton 60, Waurika 26 (Girls)
Saturday: Roff 68, Waurika 24 (Boys)
District 8 at Fox
Friday: Maysville 36, Wilson 29 (Girls)
Friday: Fox 44, Wilson 38 (Boys)
Saturday: Fox 50, Maysville 44 (Girls)
Saturday: Maysville 47, Fox 37 (Boys)

AREA IV

District 1 at Canute
Saturday: Canute 54, Alex 28 (Girls)
Saturday: Canute 55, Alex 52 (Boys)
District 2 at Smithville
Friday: Achille 63, Fort Towson 23 (Girls)
Friday: Fort Towson 56, Achille 40 (Boys)
Saturday: Smithville 42, Achille 20 (Girls)
Saturday: Smithville 73, Fort Towson 33 (Boys)
District 3 at Stonewall
Friday: Stonewall 42, Stuart 33 (Girls)
Friday: Stonewall 48, Empire 38 (Boys)
Saturday: Empire 76, Stonewall 41 (Girls)
Saturday: Stuart 58, Stonewall 49 (Boys)
District 4 at Wright City
Friday: Bennington 58, Wright City 52 (Girls)
Friday: Soper 58, Bennington 47 (Boys)
Saturday: Bennington 56, Soper 34 (Girls)
Saturday: Wright City 66, Soper 34 (Boys)
District 5 at Kiowa
Friday: Maud 42, Haileyville 35 (Girls)
Friday: Maud 68, Haileyville 42 (Boys)
Saturday: Kiowa 61, Maud 15 (Girls)
Saturday: Kiowa 87, Maud 30 (Boys)
District 6 at Whitesboro
Friday: Arkoma 59, Cameron 47 (Girls)
Friday: Arkoma 66, Cameron 61 (Boys)
Saturday: Whitesboro 47, Arkoma 33  (Girls)
Saturday: Whitesboro 94, Arkoma 63 (Boys)
District 7 at Clayton
Friday: Keota 48, Bowlegs 22 (Girls)
Friday: Keota 66, Bowlegs 34 (Boys)
Saturday: Clayton 65, Keota 23 (Girls)
Saturday: Clayton 67, Keota 61 (Boys)
District 8 at Crowder
Friday: Asher 44, Indianola 36 (Girls)
Friday: Indianola 56, Crowder 51 (Boys)
Saturday: Crowder 62, Asher 27 (Girls)
Saturday: Asher 80, Indianola 66 (Boys)

H.S. Basketball Playoff Central