OSSAA releases 2016 Class 2A basketball playoff assignments

2015 OSSAA High School Basketball State Championship

The playoff committee met on Wednesday and on Thursday the OSSAA released the district assignments for the 2016 Class 2A high school basketball playoffs.
All games will be played on Friday, Feb. 19, and Saturday, Feb. 20.  Host school is underlined.

CLASS 2A

AREA I

District 1 – Fairview, Hooker, Laverne
District 2 – Cordell, Hinton, Oklahoma Bible Academy
District 3 – Merritt, Pioneer-Pleasant Vale, Watonga
District 4 – Morrison, Pawnee, Tonkawa
Regional main site: Fairview; Sub site – Hinton (Districts 2,3)
District 5 – Cashion, Crossings Christian, Depew
District 6 – Crescent, Drumright, Stroud
District 7 – Kiefer, Wellston, Yale
District 8 – Hominy, Pawhuska,Rejoice Christian
Regional main site: Kiefer; Sub site – Cashion (Districts 5,8)
Area host site: Enid Event Center

AREA II

District 1 – Liberty, Porter, Preston
District 2 – Foyil, Mounds, Okemah
District 3 – Commerce, Oklahoma Union, Wyandotte
District 4 – Caney Valley, Ketchum, Quapaw
Regional main site: Nowata; Sub site – Mounds (Districts 2,3)
District 5 – Howe, Porum, Wister
District 6 – Chouteau, Summit Christian, Warner
District 7 – Afton, Fairland, Hulbert
District 8 – Colcord, Haskell, Talihina
Regional main site: Howe; Sub site – Chouteau (Districts 6,7)
Area host site: Muskogee Civic Center

AREA III

District 1 – Frederick, Mangum, Sayre
District 2 – Burns Flat-Dill City, Carnegie, Snyder
District 3 – Apache, Dibble, Hobart
District 4 – Amber-Pocasset, Christian Heritage, Ninnekah
Regional main site: Carnegie; Sub site – Amber-Pocasset (Districts 1,4)
District 5 – Central Marlow, Dale
District 6 – Allen, Northeast, Wayne
District 7 – Mingo, Rush Springs, Walters
District 8 – Healdton, Ringling, Wilson
Regional main site: Central Marlow; Sub Site – Wayne (Districts 6,7)
Area host site: Cache High School

AREA IV 

District 1 – Canadian, Central Sallisaw, Oktaha
District 2 – Panama, Savanna, Silo
District 3 – Konawa, Vanoss, Wetumka
District 4 – Pocola, Quinton, Wewoka
Regional main site: Canadian; Sub site – Konawa (Districts 2,3)
District 5 – Haworth, Tushka, Wynnewood
District 6 – Calera, Colbert, Crowder
District 7 – Fort Towson, Hartshorne, Wright City
District 8 – Coalgate, Latta, Stratford
Regional main site: Latta; Sub site – Colbert (Districts, 6,7)
Area host site: Ada High School

Class 4A district assignments
Class 3A district assignments