2019 Class 2A basketball regional tournament – Feb. 21, 2019

The playoffs move on to the regional round. Here is the opening day schedule for the 2019 Class 2A basketball regional playoffs on Thursday, Feb. 21. Winners’ bracket games will be played in the evenings – girls’ games at 6:30 p.m. and boys’ games at 8 p.m. Consolation games will be played in the afternoons – girls’ games tip at 1:30 p.m. and boys’ games at 3 p.m.

CLASS 2A

AREA I

At Pioneer-Pleasant Vale
Winners’ Bracket
Hooker 45, Caney Valley 24 (Girls)
Hooker 57, Pioneer-Pleasant Vale 34 (Boys)
Consolation Bracket
Pioneer-Pleasant Vale 47, Mooreland 42 (Girls)
Caney Valley 61, Mooreland 48 (Boys)

At Mounds
Winners’ Bracket
Luther 49, Pawnee 46 (Girls)
Luther 72, Pawnee 50 (Boys)
Consolation Bracket
Crescent 54, Mounds 40 (Girls)
Mounds 61, Crescent 33 (Boys)

At Morrison 
Winners’ Bracket
Dale 77, Stroud 55 (Girls)
Dale 56, Morrison 35 (Boys)
Consolation Bracket
Hominy 51, Drumright 43 (Girls)
Langston Hughes 69, Stroud 51 (Boys)

At Preston
Winners’ Bracket
Preston 60, Chelsea 17 (Girls)
Preston 52, Barnsdall 50 (Boys)
Consolation Bracket
Barnsdall 44, Wellston 30 (Girls)
Wellston vs. Porter (Boys)

AREA II

At Nowata
Winners’ Bracket
Oklahoma Union 50, Fairland 43 (Girls)
Oklahoma Union 57, Ketchum 43 (Boys)
Consolation Bracket
Colcord 34, Ketchum 31 (Girls)
Nowata 77, Colcord 43 (Boys)

At Rejoice Christian
Winners’ Bracket
Chouteau-Mazie 50, Quapaw 34 (Girls)
Rejoice Christian 74, Wyandotte 30 (Boys)
Consolation Bracket
Rejoice Christian 56, Wyandotte 36 (Girls)
Chouteau-Mazie 43, Commerce 39 (Boys)

At Regent
Winners’ Bracket
Howe 93, Hulbert 32 (Girls)
Regent 60, Howe 51 (Boys)
Consolation Bracket
Regent 41, Panama 37 (Girls)
Hulbert 58, Panama 54 (Boys)

At Warner
Winners’ Bracket
Central Sallisaw 46, Okemah 35 (Girls)
Okemah 81, Warner 61 (Boys)
Consolation Bracket
Warner 56, Wewoka 42 (Girls)
Wewoka 81, Central Sallisaw 47 (Boys)

AREA III

At Hinton
Winners’ Bracket
Fairview 71, Merritt 31 (Girls)
Hennessey 69, Merritt 66 (Boys)
Consolation Bracket
Navajo 60, Hennessey 32 (Girls)
Hobart 61, Fairview 49 (Boys)

At Burns Flat-Dill City
Winners’ Bracket
Hollis 51, Cashion 41 (Girls)
Carnegie 44, Cashion 36 (Boys)
Consolation Bracket
Cordell vs. Burns Flat-Dill City (Girls)
Watonga 56, Hollis 42 (Boys)

At Vanoss
Winners’ Bracket
Vanoss 66, Rush Springs 34 (Girls)
Vanoss 66, Stratford 41 (Boys)
Consolation Bracket
Stratford 66, Ninnekah 48 (Girls)
Wynnewood 60, Walters 47 (Boys)

At Boone-Apache
Winners’ Bracket
Mangum 40, Sayre 37 (Girls)
Northeast 63, Mangum 42 (Boys)
Consolation Bracket
Snyder 43, Northeast 35 (Girls)
Snyder 57, Boone-Apache 47 (Boys)

AREA IV

At Latta
Winners’ Bracket
Latta 58, Wilburton 22 (Girls)
Minco 46, Wilburton 38 (Boys)
Consolation Bracket
Minco 47, Savanna 31 (Girls)
Latta 60, Savanna 50 (Boys)

At Konawa
Winners’ Bracket
Konawa 59, Amber-Pocasset 50 (Girls)
Canadian 42, Amber-Pocasset 14 (Boys)
Consolation Bracket
Tushka 57, Wayne 39 (Girls)
Konawa 64, Wayne 60 (Boys)

At Hartshorne
Winners’ Bracket
Hartshorne 71, Rock Creek 17 (Girls)
Rock Creek 66, Rattan 42 (Boys)
Consolation Bracket
Rattan 44, Calera 38 (Girls)
Hartshorne vs. Colbert (Boys)

At Allen
Winners’ Bracket
Allen 49, Talihina 40 (Girls)
Allen 78, Quinton 55 (Boys)
Consolation Bracket 
Silo 33, Caddo 32 (Girls)
Talihina 58, Caddo 48 (Boys)

2019 H.S. Basketball Playoff Central