2021 Class 2A fast-pitch regionals

The next round of the OSSAA 2021 Class 2A high school fast-pitch softball playoffs is set to begin. Eight regional tournaments will be held on Thursday, Sept. 30, and Friday, Oct. 1. Each is a single-elimination tournament and eight teams will advance to the state tournament.
Here is the schedule with scores to come.

CLASS 2A

At Minco
Thursday, Sept. 30
Game 1: Minco vs. Healdton
Game 2: Hinton vs. Pawhuska
Game 3: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser
Game 4: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner
Friday, Oct. 1
Game 5: Game 3 Winner  vs. Game 4 Loser
Game 6: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Morrison
Thursday, Sept. 30
Game 1: Morrison 10, Boone-Apache 0
Game 2: Hobart 8, Stratford 2
Game 3: Boone-Apache 7, Stratford 0
Game 4: Morrison 5, Hobart 3
Friday, Oct. 1
Game 5: Boone-Apache  vs. Hobart
Game 6: Morrison vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Amber-Pocasset
Thursday, Sept. 30
Game 1: Amber-Pocasset vs. Cashion
Game 2: Dibble vs. Walters
Game 3: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser
Game 4: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner
Friday, Oct. 1
Game 5: Game 3 Winner  vs. Game 4 Loser
Game 6: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Latta
Thursday, Sept. 30
Game 1: Latta vs. Mangum
Game 2: Crescent vs. Texhoma/Goodwell
Game 3: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser
Game 4: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner
Friday, Oct. 1
Game 5: Game 3 Winner  vs. Game 4 Loser
Game 6: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Silo
Thursday, Sept. 30
Game 1: Silo 12, Chelsea 0
Game 2: Howe 4, Stroud 2
Game 3: Chelsea vs. Stroud
Game 4: Silo vs. Howe
Friday, Oct. 1
Game 5: Game 3 Winner  vs. Game 4 Loser
Game 6: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Pocola
Thursday, Sept. 30
Game 1: Pocola 11, Ketchum 1
Game 2: Oklahoma Union 5, Wilburton 3
Game 3: Wilburton 5, Ketchum 1
Game 4: Pocola 15, Oklahoma Union 3
Friday, Oct. 1
Game 5: Wilburton vs. Oklahoma Union
Game 6: Pocola vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

At Dale
Thursday, Sept. 30
Game 1: Dale 13, Calera 0
Game 2: Hartshorne 2, Wyandotte 1
Game 3: Wyandotte 5, Calera 2
Game 4: Dale 14, Hartshorne 1
Friday, Oct. 1
Game 5: Hartshorne 3, Wyandotte 2
Game 6: Dale def. Hartshorne – Dale advances to State

At Fairland
Thursday, Sept. 30
Game 1: Fairland vs. Panama
Game 2: Oktaha vs. Preston
Game 3: Game 1 Loser vs. Game 2 Loser
Game 4: Game 1 Winner vs. Game 2 Winner
Friday, Oct. 1
Game 5: Game 3 Winner  vs. Game 4 Loser
Game 6: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner
Game 7: If necessary

Leave a Reply

Your email address will not be published.