2021 Class 4A basketball district playoffs – Feb. 23, 2021

Here are the matchups for the 2021 Class 4A high school basketball district tournaments to be played Monday, Feb. 22 and Tuesday, Feb. 23, 2021:

CLASS 4A

AREA I

District 1 at Woodward
Tuesday: Clinton 36, Woodward 30 (Girls); Clinton 63, Woodward 54 (Boys)
District 2 at Kingfisher
Tuesday: Kingfisher 58, Elk City 35 (Girls); Kingfisher 89, Elk City 45 (Boys)
District 3 at McLoud
Monday: Dickson 44, McLoud 32 (Girls); McLoud 61, Dickson 58 (Boys)
District 4 at Weatherford
Monday: Weatherford 75, Harrah 30 (Girls); Weatherford 64, Harrah 53 (Boys)
District 5 at Holland Hall
Tuesday: Holland Hall 76, Cushing 34 (Girls); Holland Hall 56, Cushing 54 (Boys)
District 6 at John Marshall
Tuesday: Harding Charter vs. John Marshall (Girls): Harding Charter vs. John Marshall (Boys)
District 7 at Newcastle
Monday: Perkins-Tryon 54, Newcastle 7 (Girls): Newcastle 53, Perkins-Tryon 37 (Boys)
District 8 at Bristow 
Monday: Bristow 52, Mannford 51 (Girls); Mannford 51, Bristow 42 (Boys)

AREA II

District 1 at Classen SAS
Tuesday: Classen SAS def. Douglass (Girls); Classen SAS 82, Douglass 37 (Boys)
District 2 at Muldrow
Tuesday: Muldrow 62, Checotah 29 (Girls); Checotah vs. Muldrow (Boys)
District 3 at Cleveland
Monday: Cleveland 49, Skiatook 35 (Girls); Cleveland 77, Skiatook 53 (Boys)
District 4 at Berryhill
Monday: Tulsa Central 38, Berryhill 34 (Girls): Tulsa Central 50, Berryhill 49 (Boys)
District 5 at Daniel Webster
Tuesday: Grove vs. Daniel Webster (Boys)
District 6 at Vinita 
Tuesday: Vinita 36, Stilwell 34 (Girls); Stilwell 56, Vinita 53 (Boys)
District 7 at Locust Grove
Monday: Locust Grove 78, Miami 30 (Girls); Locust Grove 46, Miami 34 (Boys)
District 8 at Oologah-Talala
Monday: Jay 39, Oologah-Talala 33 (Girls); Oologah-Talala 63, Jay 34 (Boys)

AREA III

District 1 at Fort Gibson
Tuesday: Fort Gibson 85, Bethany 33 (Girls); Fort Gibson 52, Bethany 46 (Boys)
District 2 at Heritage Hall
Tuesday: Tecumseh 57, Heritage Hall 40 (Girls); Heritage Hall 97, Tecumseh 36 (Boys)
District 3 at Bridge Creek
Monday: Bridge Creek 44, Sulphur 36 (Girls): Bridge Creek 82, Sulphur 64 (Boys)
District 4 at Seminole
Monday: Seminole 58, Chickasha 46 (Girls); Seminole 61, Chickasha 45 (Boys)
District 5 at Mount St. Mary
Tuesday: Plainview 49, Mount St. Mary 21 (Girls); Mount St. Mary 87, Plainview 52 (Boys)
District 6 at Anadarko
Tuesday: Anadarko 74, Pauls Valley 16 (Girls): Anadarko 57, Pauls Valley 50 (Boys)
District 7 at Elgin
Monday: Elgin 30, Lone Grove 26 (Girls); Elgin 41, Lone Grove 30 (Boys)
District 8 at Cache
Monday: Byng 56, Cache 33 (Girls); Cache 42, Byng 39 (Boys)

AREA IV

District 1 at Tuttle
Tuttle – Bye
District 2 at Blanchard
Tuesday: Blanchard 72, Madill 32 (Girls): Blanchard 47, Madill 28 (Boys)
District 3 at Ada
Monday: Stigler 59, Ada 50 (Girls); Ada 65, Stigler 35 (Boys)
District 4 at Hilldale
Monday: Hilldale 67, McLain 19 (Girls); McLain 84, Hilldale 76 F/OT (Boys)
District 5 at Wagoner
Tuesday: Inola 56, Wagoner 40 (Girls); Wagoner 73, Inola 53 (Boys)
District 6 at Verdigris
Tuesday: Verdigris 67, Catoosa 22 (Girls); Verdigris 48, Catoosa 31 (Boys)
District 7 at Broken Bow
Monday: Broken Bow 62, Poteau 47 (Girls); Broken Bow 78, Poteau 61 (Boys)
District 8 at Victory Christian
Monday: Victory Christian 47, Sallisaw 36 (Girls); Victory Christian 84, Sallisaw 43 (Boys)

 

2021 H.S. Basketball Playoff Central