2022 Class 2A basketball regional playoffs – Saturday, Feb. 26

On to the regional round of the 2022 Oklahoma high school basketball playoffs. Here are the matchups for Saturday’s games in Class 2A.

Consolation bracket games are scheduled to tip at 1:30 p.m. for the girls’ games and 3 p.m. for the boys’ games. Winners’ bracket games are scheduled to tip at 6:30 p.m. for the girls; games and 8 p.m. for the boys’ games.

[Note: Due to postponement of games because of winter weather, the Class 2A regional playoffs will run on Saturday, Feb. 26, Monday, Feb. 28 and Tuesday, Mar. 1]

CLASS 2A

AREA I

At Hooker
Winners’ bracket
Hooker 54, Sayre 27 (Girls)
Hooker 56, Sayre 52 (Boys)
Consolation bracket
Cordell – Bye (Girls)
Cordell – Bye (Boys)

At Fairview
Winners’ bracket
Merritt 37, Watonga 33 (Girls)
Merritt 75, Watonga 62 (Boys)
Consolation bracket
Fairview 44, Tonkawa 31 (Girls)
Fairview 69, Tonkawa 22 (Boys)

At Amber-Pocasset
Winners’ bracket
Riverside 63, Amber-Pocasset 50 (Girls)
Amber-Pocasset 51, Minco 48 (Boys)
Consolation bracket
Minco 55, Crescent 39 (Girls)
Crescent 45, Riverside 39 (Boys)

At Cashion
Winners’ bracket
Cashion 48, Pawnee 40 (Girls)
Cashion 77, Pawnee 59 (Boys)
Consolation bracket
Stroud 50, Hominy 37 (Girls)
Hominy 60, Stroud 59 (Boys)

AREA II

At Oklahoma Union
Winners’ bracket
Fairland 48, Afton 40 (Girls)
Oklahoma Union 66, Ketchum 47 (Boys)
Consolation bracket
Oklahoma Union 49, Ketchum 34 (Girls)
Afton 51, Fairland 48 (Boys)

At Nowata
Winners’ bracket
Warner 61, Caney Valley 32 (Girls)
Warner 36, Caney Valley 28 (Boys)
Consolation bracket
Commerce 42, Nowata 21 (Girls)
Nowata 58, Commerce 37 (Boys)

At Colcord
Winners’ bracket
Pocola 75, Colcord 24 (Girls)
Pocola 68, Colcord 35 (Boys)
Consolation bracket
Central Sallisaw 48, Wyandotte 42 (Girls)
Central Sallisaw 43, Wyandotte 24 (Boys)

At Mvskogee Dome
Winners’ bracket
Preston 47, Pawhuska 42 (Girls)
Preston 53, Pawhuska 51 F/OT (Boys)
Consolation bracket
Chouteau-Mazie 47, Mounds 34 (Girls)
Chouteau-Mazie 49, Mounds 46 (Boys)

AREA III

At Howe
Winners’ bracket
Howe 82, Liberty 50 (Girls)
Howe 35, Liberty 29 (Boys)
Consolation bracket
Haskell 57, Hulbert 43 (Girls)
Haskell 55, Hulbert 46 (Boys)

At Okmulgee
Winners’ bracket
Oktaha 48, Morrison 36 (Girls)
Morrison 51, Oktaha 48 (Boys)
Consolation bracket
Vian 52, Chelsea 22 (Girls)
Chelsea 54, Vian 51 (Boys)

At Silo
Winners’ bracket
Silo 81, Savanna 29 (Girls)
Silo 63, Haworth 43 (Boys)
Consolation bracket
Haworth 51, Coalgate 46 (Girls)
Savanna 48, Coalgate 20 (Boys)

At Hartshorne
Winners’ bracket
Hartshorne 49, Wilburton 22 (Girls)
Panama 61, Wilburton 41 (Boys)
Consolation bracket
Panama 52, Wister 27 (Girls)
Hartshorne 47, Wister 42 (Boys)

AREA IV

At Okemah
Winners’ bracket
Okemah 50, Calera 34 (Girls)
Okemah 67, Calera 39 (Boys)
Consolation bracket
Wewoka 79, Wynnewood 54 (Girls)
Wynnewood 57, Wewoka 48 (Boys)

At Dale
Winners’ bracket
Dale 63, Healdton 35 (Girls)
Dale 66, Tishomingo 43 (Boys)
Consolation bracket
Tishomingo 34, Colbert 29 (Girls)
Healdton 41, Colbert 39 (Boys)

At Boone-Apache
Winners’ bracket
Hobart 35, Walters 31 (Girls)
Boone-Apache 49, Mangum 41 (Boys)
Consolation bracket
Boone-Apache 42, Mangum 35 (Girls)
Hobart 71, Walters 49 (Boys)

At Bridge Creek
Winners’ bracket
Latta 32, Stratford 20 (Girls)
Latta 42, Hinton 35 (Boys)
Consolation bracket
Hinton 45, Dibble 24 (Girls)
Stratford 55, Dibble 36 (Boys)

Leave a Reply

Your email address will not be published.