2022 Class 6A basketball regional playoffs

Here is the 2022 Class 6A basketball regional playoff schedule. Games are set to be played Feb. 25-Mar.16

Regional semifinals for the girls will be on Saturday, Feb. 26, and the finals are set for Tuesday, Mar. 1. Regional semifinals for the boys will be on Monday, Feb. 28, and all regional finals will take place on Wednesday, Mar. 2.

CLASS 6A Girls

At Edmond North
Saturday: Yukon 48, Edmond Santa Fe 33; Edmond North 82, Capitol Hill 3
Tuesday: Edmond North 82, Yukon 48

At Southmoore
Saturday: Norman 70, Lawton 38; Southmoore 44, Norman North 31
Tuesday: Norman def. Southmoore

At Mustang
Saturday: Edmond Memorial 64, Deer Creek 31; Mustang 79, Northwest Classen 20
Tuesday: Mustang 65, Edmond Memorial 41

At Choctaw
Saturday: Moore 58, Putnam City 30; Choctaw 76, U.S. Grant 12
Tuesday: Choctaw 46, Moore 33

At Bixby
Saturday: Stillwater 51, Booker T. Washington 45; Bixby 80, Enid 21
Tuesday: Bixby 52, Stillwater 38

At Union
Saturday: Tahlequah 61, Westmoore 49; Union 45, Jenks 34
Tuesday: Union 48, Tahlequah 35

At Putnam City West
Saturday: Owasso 58, Broken Arrow 55; Putnam City West 75, Bartlesville 39
Tuesday: Putnam City West 51, Owasso 33

At Sand Springs
Saturday: Putnam City North 53, Ponca City 47; Sand Springs 70, Muskogee 50
Tuesday: Sand Springs 47, Putnam City North 35

CLASS 6A Boys

At Edmond Memorial
Monday: Choctaw 59, Westmoore 47; Edmond Memorial 44, Putnam City 25
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Putnam City North
Monday: Norman North 83, Lawton 53; Putnam City North 82, Yukon 54
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Moore
Monday: Deer Creek 57, Mustang 56; Moore 80, U.S. Grant 41
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Edmond North
Monday: Norman 51, Southmoore 40; Edmond North 95, Capitol Hill 31
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Booker T. Washington
Monday: Edmond Santa Fe 53, Northwest Classen 52; Booker T. Washington vs. Ponca City
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Owasso
Monday: Broken Arrow 65, Bixby 60; Owasso vs. Stillwater
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Putnam City West
Monday: Tahlequah 58, Bartlesville 54; Putnam City West vs. Sand Springs
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

At Jenks
Monday: Muskogee 58, Union 57; Jenks 59, Enid 49
Wednesday: Semifinal winners, 7 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published.