OSSAA Class A regional scores – Thursday, Feb. 18, 2016

Oklahoma Secondary Schools Activities Assocation

The next round of the playoffs begins. Here are today’s scores.

CLASS A

AREA I

Winners’ bracket
At Seiling
Seiling 62, Thomas 41 (Girls)
Seiling 58, Beaver 54 (Boys)
At Mooreland
Kremlin-Hillsdale 37, Arapaho-Butler 25 (Girls)
Mooreland 43, Arapaho-Butler 40 (Boys)
At Woodward
Pond Creek-Hunter 66, Texhoma 36 (Girls)
Pond Creek-Hunter 61, Cherokee 54 (Boys)
At Ringwood
Union City 55, Vici 46 (Girls)
Lookeba-Sickles 44, Union City 41 (Boys)

Consolation Bracket
At Seiling
Shattuck 37, Canton 36 (Girls)
Shattuck 47, Canton 30 (Boys)
At Mooreland
Mooreland 48, Binger-Oney 39 (Girls)
Binger-Oney vs. Kremlin-Hillsdale (Boys)
At Woodward
Waukomis 51, Cherokee 35 (Girls)
Texhoma 60, Waukomis 56 (Boys)
At Ringwood
Ringwood 60, Lookeba-Sickles 49 (Girls)
Okeene 45, Ringwood 37 (Boys)

AREA II

Winners’ Bracket
At Regent Prep
Davenport 57, Garber 56 (Girls)
Garber 67, Davenport 62 (Boys)
At Frontier
Frontier 73, Oklahoma Christian Academy 43 (Girls)
Frontier 35, Ripley 34 (Boys)
At Barnsdall
Glencoe 82, Arkoma 36 (Girls)
Glencoe 72, Cave Springs 50 (Boys)
At Okay
Oaks 64, Okay 56 (Girls)
Okay 85, Oaks 55 (Boys)

Consolation Bracket
At Regent Prep
Dewar 52, Woodland 45 (Girls)
Regent Prep 51, Agra 39 (Boys)
At Frontier
Prue vs. Ripley (Girls)
Oklahoma Christian Academy 57, Riverfield 41 (Boys)
At Barnsdall
Barnsdall vs. Gans (Girls)
Barnsdall 49, Gans 48 (Boys)
At Okay
Welch 69, Gore 39 (Girls)
Watts 74, Gore 52(Boys)

AREA III

Winners’ Bracket
At Fort Cobb-Broxton
Cheyenne/Reydon 40, Fort Cobb-Broxton 23 (Girls)
Fort Cobb-Broxton 76, Hollis 52 (Boys)
At Great Plains Coliseum
Navajo 44, Waurika 38 (Girls)
Canute 61, Grandfield 43 (Boys)
At Hydro-Eakly
Cyril 54, Hydro-Eakly 41 (Girls)
Hydro-Eakly 48, Cyril 35 (Boys)
At Central Marlow
Velma-Alma 55, Turner 36 (Girls)
Velma-Alma 66, Elmore City-Pernell 59 (Boys)

Consolation Bracket
At Fort Cobb-Broxton
Sentinel 73, Empire 43 (Girls)
Empire 55, Cheyenne/Reydon 51 (Boys)
At Great Plains Coliseum
Canute 69, Ryan 23 (Girls)
Navajo 62, Ryan 42 (Boys)
At Hydro-Eakly
Alex 58, Sterling 36 (Girls)
Alex 48, Maysville 36 (Boys)
At Central Marlow
Elmore City-Pernell 46, Geronimo 33 (Girls)
Geronimo 66, Fox 50 (Boys)

AREA IV

Winners’ Bracket
At Preston
Okarche 104, Keota 36 (Girls)
Clayton 86, Okarche 55 (Boys)
At Moss
Calumet 56, Bowlegs 36 (Girls)
New Lima 70, Calumet 53 (Boys)
At Stonewall
Stonewall 77, Roff 44 (Girls)
Stuart vs. Stonewall (Boys)
At Kiowa
Rattan 41, Caddo 30 (Girls)
Rattan 49, Rock Creek 37 (Boys)

Consolation Bracket
At Preston
Mason 43, Maud 33 (Girls)
Mason 84, Macomb 50 (Boys)
At Moss
New Lima 58, Strother 49 (Girls)
Strother vs. Weleetka (Boys)
At Stonewall
Stuart 58, Stringtown 47 (Girls)
Roff 56, Achille 37 (Boys)
At Kiowa
Kiowa 64, Rock Creek 52 (Girls)
Kiowa 57, Caddo 56 (Boys)

Class B basketball regional scores – Thursday, Feb. 18

Leave a Reply

Your email address will not be published.