OSSAA releases 2016 tennis regional assignments

2015 OSSAA High School Basketball State Championship

The Class 6A, 5A and 4A high school tennis playoffs are about to get underway. On Tuesday, the OSSAA released the regional assignments for the teams throughout the state.
All girls’ regional tournaments will be held on Monday, May 2. All boy’s regional tournaments will be held on Monday, May 9.

CLASS 6A Girls

Region I at Edmond North
Deer Creek, Edmond North, Midwest City, Mustang, Norman North, Putnam City North, Southmoore, Westmoore

Region II at Yukon
Bixby, Choctaw, Enid, Lawton, Putnam City, Putnam City West, U.S. Grant, Yukon

Region III at Ponca City
Bartlesville, Broken Arrow, Capitol Hill, Jenks, Moore, Norman, Ponca City, Stillwater

Region IV at Union
Booker T. Washington, Edmond Memorial, Edmond Santa Fe, Muskogee, Owasso, Sand Springs, Sapulpa, Union

CLASS 6A Boys

Region I at Edmond North
Capitol Hill, Deer Creek, Edmond North, Edmond Santa Fe, Norman North, Putnam City North, U.S. Grant, Westmoore

Region II at Yukon
Edmond Memorial, Lawton, Midwest City, Mustang, Norman, Putnam City West, Stillwater, Yukon

Region III at Ponca City
Bartlesville, Broken Arrow, Jenks, Moore, Muskogee, Ponca City, Putnam City Southmoore

Region IV at Union
Bixby, Booker T. Washington, Choctaw, Enid, Owasso, Sand Springs, Sapulpa, Union

CLASS 5A Girls

Region I at Cascia Hall
Cascia Hall, Collinsville, East Central, McAlester, Metro Christian, Nathan Hale, Oklahoma Bible Academy, Skiatook

Region II at Claremore
Bishop Kelley, Claremore, Edison, Guthrie, Pryor, Shawnee, Tahlequah, Tulsa Memorial

Region III at Duncan
Altus, Ardmore, Duncan, Durant, Eisenhower, El Reno, MacArthur, Southeast

Region IV at Heritage Hall
Bishop McGuinness, Carl Albert, Del City, Heritage Hall, Northwest Classen, Oklahoma Bible School, Piedmont, Western Heights

CLASS 5A Boys

Region I at Cascia Hall
Cascia Hall, Collinsville, Del City East Central, Guthrie, Oklahoma Christian School, Tahlequah, Tulsa Memorial

Region II at Claremore
Bishop Kelley, Claremore, Durant, Edison, Mount St. Mary, Nathan Hale, Pryor, Skiatook

Region III at Duncan
Altus, Ardmore, Duncan, Eisenhower, MacArthur, McAlester, Metro Christian, Southeast

Region IV at Heritage Hall
Carl Albert, El Reno, Heritage Hall, Northwest Classen, Piedmont, Shawnee, Western Heights, Woodward

CLASS 4A Girls

Region I at Earlywine Tennis Center, Oklahoma City
Ada, Anadarko, Chicksha, Classen SAS, Harding Charter, Mount St. Mary, Pauls Valley, Purcell, Star Spencer, Weatherford, Woodward

Region II at Oklahoma City Tennis Center
Beaver, Chisholm, Christian Heritage, Clinton, Crossings Christian, Elk City, Kingfisher, Millwood, Perry, Tonkawa

Region III at Henryetta
Beggs, Bristow, Byng, Cleveland, Harrah, Henryetta, Little Axe, Okmulgee, Seminole, Tecumseh, Wagoner, Weleetka

Region IV at Grand Racket Club, Tulsa
Foyil, Grove, Miami, Nowata, Oilton, Oologah-Talala, Pawhuska, Regent Prep, Rejoice Christian, Riverfield, Sperry, Victory Christian

CLASS 4A Boys

Region I at Earlywine Tennis Center, Oklahoma City
Ada, Anadarko, Beaver, Chickasha, Christian Heritage, Classen SAS, Harding Charter, Pauls Valley, Purcell, Weatherford

Region II at Oklahoma City Tennis Center
Bishop McGuiness, Clinton, Crossings Christian, Douglass, Elk City, Oklahoma Bible Academy, Perry, Seminole, Star Spencer, Tecumseh

Region III at Henryetta
Beggs, Bristow, Byng, Cleveland, Harrah, Henryetta, Okmulgee, Oilton, Regent Prep, Sallisaw, Wagoner

Region IV at Grand Racket Club, Tulsa
Chisholm, Grove, Miami, Nowata, Oologah-Talala, Pawhuska, Rejoice Christian, Riverfield, Sperry, Victory Christian