2022 Class A basketball regional playoffs – Thursday, Feb. 17

On to the regional round of the 2022 Oklahoma high school basketball playoffs. Here are the matchups for Thursday’s games in Class A.

Consolation bracket games are scheduled to tip at 1:30 p.m. for the girls’ games and 3 p.m. for the boys’ games. Winners’ bracket games are scheduled to tip at 6:30 p.m. for the girls; games and 8 p.m. for the boys’ games.

CLASS A

AREA I [All games in Area I postponed.]

At Arapaho-Butler
Winners’ bracket
Arapaho-Butler vs. Drummond (Girls)
Arapaho-Butler vs. Drummond (Boys)
Consolation bracket
Thomas vs. Waukomis (Girls)
Cheyenne/Reydon vs. Waukomis (Boys)

At Mooreland
Winners’ bracket
Frontier vs. Turpin (Girls)
Frontier vs. Texhoma (Boys)
Consolation bracket
Oklahoma Bible vs. Texhoma (Girls)
Oklahoma Bible vs. Mooreland (Boys)

At Seiling
Winners’ bracket
Seiling vs. Shattuck (Girls)
Seiling vs. Vici (Boys)
Consolation bracket
Canton vs. Fargo-Gage (Girls)
Ringwood vs. Shattuck (Boys)

At Garber
Winners’ bracket
Garber vs. Woodland (Girls)
Garber vs. Laverne (Boys)
Consolation bracket
Pioneer-Pleasant Vale vs. Laverne (Girls)
Prue vs. Cherokee (Boys)

AREA II [All games in Area II postponed.]

At Ripley
Winners’ bracket
Stuart vs. Ripley (Girls)
Stuart vs. Dewar (Boys)
Consolation bracket
Summit Christian vs. Dewar (Girls)
Summit Christian vs. Ripley (Boys)

At Regent
Winners’ bracket
Okarche vs. Wellston (Girls)
Okarche vs. Wellston (Boys)
Consolation bracket
Drumright vs. Regent (Girls)
Yale vs. Regent (Boys)

At Depew
Winners’ bracket
Depew vs. Foyil (Girls)
Riverfield vs. Okay (Boys)
Consolation bracket
Quapaw vs. Cave Springs (Grils)
Quapaw vs. Foyil (Boys)

At Konawa
Winners’ bracket
Vanoss vs. Keota (Girls)
Vanoss vs. Arkoma (Boys)
Consolation bracket
Canadian vs. Gore (Girls)
Konawa vs. Gore (Boys)

AREA III

At Burns Flat-Dill City
Winners’ bracket
Navajo 40, Canute 34 (Girls)
Carnegie 37, Canute 34 (Boys)
Consolation bracket
Hollis 45, Snyder 41 (Girls)
Burns Flat-Dill City 59, Hollis 51 (Boys)

At Hydro-Eakly
Winners’ bracket
Hydro-Eakly 76, Sterling 35 (Girls)
Hydro-Eakly 81, Sterling 32 (Boys)
Consolation bracket
Union City 59, Wilson 36 (Girls)
Union City 51, Wilson 47 (Boys)

At Central Marlow
Winners’ bracket
Oklahoma Christian Academy 42, Calumet 33 (Girls)
Calumet 54, Oklahoma Christian Academy 53 (Boys)
Consolation bracket
Binger-Oney 69, Central Marlow 26 (Girls)
Binger-Oney 54, Central Marlow 52 (Boys)

At Geronimo
Winners’ bracket
Cyril 39, Weleetka 27 (Girls)
Cyril 66, Southwest Covenant 61 (Boys)
Consolation bracket
Empire 51, Geronimo 48 (Girls)
Empire 52, Waurika 49 (Boys)

AREA IV

At Allen
Winners’ bracket
Crowder 42, Velma-Alma 21 (Girls)
Davenport 72, Velma-Alma 63 (Boys)
Consolation bracket
Allen 33, Stonewall 27 (Girls)
Allen 50, Stonewall 42 (Boys)

At Byng
Winners’ bracket
Caddo 54, Rock Creek 33 (Girls)
Tushka 52, Caddo 37 (Boys)
Consolation bracket
Tushka 55, Clayton 29 (Girls)
Rock Creek 46, Clayton 37 (Boys)

At Red Oak
Winners’ bracket
Webbers Falls 46, Red Oak 26 (Girls)
Red Oak 38, Porter 35 (Boys)
Consolation bracket
Porter 40, Gans 28 (Girls)
Webbers Falls 49, Talihina 44 (Boys)

At Quinton
Winners’ bracket
Strother 55, Wright City 37 (Girls)
Rattan 60, Quinton 45 (Boys)
Consolation bracket
Quinton 47, Rattan 31 (Girls)
Wetumka 81, Wright City 74 (Boys)

 

2022 CLASS A regional playoffs
2022 CLASS B regional playoffs

Leave a Reply

Your email address will not be published.