2022 Class B basketball regional playoffs – Thursday, Feb. 17

On to the regional round of the 2022 Oklahoma high school basketball playoffs. Here are the matchups for Thursday’s games in Class B.

Consolation bracket games are scheduled to tip at 1:30 p.m. for the girls’ games and 3 p.m. for the boys’ games. Winners’ bracket games are scheduled to tip at 6:30 p.m. for the girls; games and 8 p.m. for the boys’ games.

CLASS B

AREA I [All games in Area I postponed.]

At Beaver
Winners’ bracket
Boise City vs. Forgan (Girls)
Tyrone vs. Forgan (Boys)
Consolation bracket
Tyrone vs. Buffalo (Girls)
Boise City vs. Buffalo (Boys)

At Hammon
Winners’ bracket
Hammon vs. Corn Bible (Girls)
Leedey vs. Indiahoma (Boys)
Consolation bracket
Leedey vs. Indiahoma (Girls)
Hammon vs. Corn Bible (Boys)

At Okeene
Winners’ bracket
Okeene vs. Balko (Girls)
Mountain View-Gotebo vs. Timberlake (Boys)
Consolation bracket
Sweetwater vs. Medford (Girls)
Okeene vs. Balko (Boys)

At Fairview
Winners’ bracket
Arnett vs. Kremlin-Hillsdale (Girls)
Goodwell vs. Kremlin-Hillsdale (Boys)
Consolation bracket
Goodwell vs. Shidler (Girls)
Waynoka vs. Shidler (Boys)

AREA II [All games in Area II postponed.]

At Dover
Winners’ bracket
Dover vs. Paden (Girls)
Fort Cobb-Broxton vs. Paden (Boys)
Consolation bracket
Fort Cobb-Broxton vs. Oaks (Girls)
Dover vs. Oaks (Boys)

At Coyle
Winners’ bracket
Coyle vs. Lomega (Girls)
Coyle vs. Lomega (Boys)
Consolation bracket
Macomb vs. Agra (Girls)
Mulhall-Orlando vs. Wesleyan Christian (Boys)

At Glencoe
Winners’ bracket
Copan vs. Varnum (Girls)
Glencoe vs. Midway (Boys)
Consolation bracket
South Coffeyville vs. New Lima (Girls)
Copan vs. Varnum (Boys)

At Mvskogee Dome
Winners’ bracket 
Welch vs. Earlsboro (Girls)
Kinta vs. Earlsboro (Boys)
Consolation bracket
Braggs vs. Wilson [Henryetta] (Girls)
Braggs vs. Mason (Boys)

AREA III

At Fox
Winners’ bracket
Temple 49, Turner 38 (Girls)
Big Pasture 56, Ryan 26 (Boys)
Consolation bracket
Big Pasture vs. Fox (Girls)
Thackerville 57, Grandfield 49 (Boys)

At Alex
Winners’ bracket
Lookeba-Sickles 54, Roff 24 (Girls)
Roff 38, Lookeba-Sickles 31 (Boys)
Consolation bracket
Alex 43, Asher 40 (Girls)
Alex 51, Asher 37 (Boys)

At Verden
Winners’ bracket
Sentinel 61, Verden 30 (Girls)
Sentinel 61, Maud 36 (Boys)
Consolation bracket
Erick 60, Maud 32 (Girls)
Erick 47, Verden 33 (Boys)

At Chattanooga
Winners’ bracket
Duke 55, Maysville 25 (Girls)
Duke 84, Maysville 20 (Boys)
Consolation bracket
Blair 33, Chattanooga 32 (Girls)
Bray-Doyle 52, Olustee-Eldorado 44 (Boys)

AREA IV

At Pittsburg
Winners’ bracket
Pittsburg 66, Tupelo 24 (Girls)
Pittsburg 72, Tupelo 29 (Boys)
Consolation bracket
Smithville 58, Wapanucka 32 (Girls)
Smithville 70, Wapanucka 42 (Boys)

At Moss
Winners’ bracket
LeFlore 54, Caney 45 (Girls)
Buffalo Valley 70, Springer 40 (Boys)
Consolation bracket
Buffalo Valley 72, Mill Creek 39 (Girls)
Calvin 62, Moss 31 (Boys)

At Kiowa
Winners’ bracket
Whitesboro 37, Achille 17 (Girls)
Boswell 49, Kiowa 34 (Boys)
Consolation bracket
Coleman 53, Moyers 42 (Girls)
Moyers vs. Coleman (Boys)

At Stringtown
Winners’ bracket
McCurtain 77, Sasakwa 53 (Girls)
Stringtown 93, McCurtain 57 (Boys)
Consolation bracket
Stringtown 48, Battiest 42 (Girls)
Battiest 77, Sasakwa 36 (Boys)

 

2022 CLASS A regional playoffs
2022 CLASS B regional playoffs

Leave a Reply

Your email address will not be published.